Geocaching

Souhrn

Věk:6 - 14 let
Termín: -
Volná místa/kapacita:10/10
Vedoucí:Miloslav Kafka
Den v týdnu:středa 16:30 - 18:00
Cena:800 Kč
Kategorie:Ostatní

Detailní informace

Kroužek je pro děti, které mají nejen toulavé boty, ale chtějí se něco dozvědět o přírodě. Na schůzkách si povídáme o přírodě, kreslíme a připravujeme se na výlety do přírody. Chceme připravit děti na některé záludnosti, které nám příroda může ukázat.  Hrajeme celosvětovou hru Geocaching. Je to turistická, navigační a trochu i internetová hra. Všechno najednou. Někdo někde na neznámém zajímavém místě ukryje schránku, které se říká „keš“, a ostatní jí podle souřadnic a map hledají. Když jí najdou zapíší se tam, a potom se to zadá do počítače.  Takových schránek je jenom v okolí Železného Brodu nespočetně, a proto budeme mít celý rok, co hledat.

Náš kroužek má zatím 5 svých vlastních kešek, které byly zprovozněny.

Turistak 29.11.2012

Liebigova vyhlídka 13.6.2013

Maticka 15.4.2014

Osobnosti ŽB 3.6.2014

Povodeň 16.6.2015

Do dnešního dne máme posbíráno 224 kešek, které sbíráme buď přímo na kroužku nebo na výletech. Výlety pořádáme většinou v sobotu nebo o prázdninách.

 Každý správný malý turista by měl vědět:

-          jak se má chovat v přírodě,
-          které stromy, květiny a zvířata potkává,
-          jak pozná, jaké bude počasí,
-          když zabloudí, jak se určují světové strany,
-          orientovat se v mapách,
-          poskytnout kamarádovi první pomoc

 
 
V kroužku bude potřebovat cestovní deník (A5, nelinkovaný), správné oblečení do přírody (hlavně boty), KPZ a dobrou náladu.

 Naše pravidlo zní, pokud na místě nálezu kešky jsou alespoň 2 kačeři, můžou se zapsat do kešky jako SVČ Mozaika.

Pro otevření kroužku je nutné přihlášení minimálně 5ti zájemců.

Začínáme 29. září 2021.

PŘIHLÁŠKA A PLATBA

Vyplněnou a podepsanou přihlášku do zájmového kroužku odevzdejte nejpozději do 30. září 2023 v SVČ Mozaika. Platbu za zájmový kroužek je nutné uhradit do 10. října 2023 přímo v kanceláři SVČ Mozaika nebo bankovním převodem na účet 992468369/0800. Variabilní symbol je datum narození dítěte. Do poznámky pro příjemce uveďte jméno dítěte a název kroužku. Pokud je cena kroužku 1000,- Kč a vyšší, lze ji rozdělit na dvě platby, přičemž druhá platba musí být uhrazena  do 31. ledna 2024.

Účastníkem kroužku se dítě stává až po odevzdání řádně vyplněné přihlášky a zaplacení účastnického poplatku. Kroužky začínají svoji činnost v říjnu 2023 a končí v květnu 2024 (pokud není uvedeno jinak). První návštěva kroužku může být po dohodě s vedoucím zkušební.

KONTAKT

Středisko volného času Mozaika Železný Brod, příspěvková organizace, Jiráskovo nábřeží 366, 468 22 Železný Brod

Telefon: +420 778 494 827, Email: ddm.zb@seznam.cz, stránky: www.mozaikazb.cz

Telefon na vedoucího kroužku:

 
Ukázka z naší kroniky:

1.4.2017 konečně se nám vydařil den. Slunečné počasí akorát na výlet. Svítilo sluníčko, teplo. Jeli jsme na Smržovku a odtud jsme šli přes Smržovský kostel k sáňkařské dráze. U kostela jsme našli první kešku. Kostel byl otevřený a tak jsme si ho šli prohlédnout. Ujal se nás nějaký pán, který tam něco spravoval a udělal nám exkurzi po kostele. Vzal nás k varhanům a do zakristií. Prostě parádu dostat se někam, kde to není tak časté. Potom jsme už šli na sáňkařskou dráhu. To je takové betonové torzo v lese. I tam jsme našli další kešku.  Potom jsme již postupovali na Berany, kde jsme v lese našli ještě jednu kešku. Z Beran jsme si to zkrátili lesem a dostali jsme se nad Zásadu. Tady na nás čekala Eva R. a šli jsme do sokolovny, kde měli výstavu starších hraček. Nasvačili jsme se a jeli autobusem domů. Našli jsme celkem 3 kešky a tak jich máme 211 kešek.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

28.3.2017 Nedávno se objevily dvě nové kešky v Železném Brodě. Jedna byla jednoduchá a tak jsme hned na schůzce se vydali k Penny a zkusili jí najít. Povedlo se a našli. Jedna keška a máme 208 kešek.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18.3.2017 jsme vyrazili na další výlet. Tentokrát do Jablonce nad Nisou a chtěli jsme si udělat okružní cestu, kterou město nabízí a má k tomu i letáček. Bylo hrozné počasí. Padal mokrý sníh a klukům bylo dost zima. I když jsme byli připravený na špatné počasí, dost jsme promokli. První kešku jsme našli na Vrkoslavicích a to „Čertův kámen“. Velký mohutný kámen mezi domy nás dost překvapil. Potom jsme hledali další kešku, která měla být ukrytá v díře pro myši. A opravdu originální úkryt, kde byla gumavá myš a v ní ukrytá keška „Vodojem v úvoze“. Třetí keška by byla pěknější, kdyby bylo lepší počasí. Zavedla nás k vyhlídce, odkud by měl být pěkný rozhled na Jablonec nad Nisou „Petřín (Jablonec)“. Bohužel mlha a zase mlha. Přes vyhlídku na Petříně jsme se rozhodli jít již do centra města, kde jsme chtěli zakotvit v nějaké cukrárně na teplý čaj. Při cestě kolem tří vrkoslavických rybníků jsme našli ještě jednu kešku“Funkce lesa“. Ve městě jsme zjistili, že je zde nějaká akce, kde byli i atrakce pro děti a tak jsme si zde dali čaj a usušili jsme se. Domů jsme jeli autobusem z autobusového nádraží. Na kontě máme již 207 kešek, protože jsme dne našli 4.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

14.1.2017 jsme se rozhodli, že se vydáme na rozhlednu Kopanina a potom na hrad Frýdštejn a dojdeme na Malou Skálu. Nápad to byl dobrý, ale nepočítali jsme s nepřízní počasí. Vyrazili jsme po cestě osadou, kde jsme našli první a poslední kešku. Jmenovala se „Fuchsbresche“. Našli jsme jí hned, byla moc pěkně vyrobená. Potom jsme se vydali Scheybalovou cestou na rozhlednu. Cesta byla protažená a nic nenasvědčovalo, že by nastal nějaký problém. I auto nás po cestě předjelo a proti nám se objevil traktor s pluhem. Předjíždějící auto kolem nás zase couvalo nazpátek a pluh ho jakoby tlačil. My šli dál, ale najednou se cesta ztratila a my se ocitli v obrovské závěji sněhu a nemohli jsme dál jinak než se po kolena brodit sněhem. Všichni jsme začínali být mokří a jediná naděje byla, když jsme si všimli běžecké trasy. Víme, že je to neslušné chodit po svých touto upravenou trasou pro běžkaře, ale byla to jediná naše naděje, že se někam dostaneme celkem v pořádku. Dorazili jsme na silničku již vypluhovanou a po této zkušenosti jsme již dál raději nescházeli z protažených silnic a došli jsme na Malou Skálu po silnici. Minuli jsme, jak rozhlednu Kopanina, tak hrad Frýdštejn. Výhledy na hrad Vranov byly pohádkové, i příroda byla jako v pohádce, čistá a bílá. Všichni jsme byli mokří, ale spokojení. V DDM jsme si uvařili teplý čaj a snědli svačinu, která by nám venku zapadala sněhem.  Překročili jsme hranici 202 kešek a máme jich 203.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

5.11.2016 naše další výprava za keškami byla tentokrát do Kryštofova údolí. Počasí nám docela přálo. Dojeli jsme do stanice Novina. Zvláštní, že vlakové zastávky v této oblasti jsou na kopci. První kešku jsme našli poblíž kolejí na louce. Při cestě jsme potkali hejno hus. Potom jsme scházeli po silničce do Kryštofova údolí. Zastavili jsme se pro druhou kešku na Ranči v údolí. Velmi zajímavá keška, která byla schovaná v polenu ve dřevníku, kde bylo dalších x kolen. K orloji jsme dorazili těsně před jednou hodinou a tak jsme s ostatními lidmi čekali až se rozhýbe a ohlásí celou hodinu. Potom jsme šli do Domu řemesel, kde jsme si mohli prohlédnout výstavu řemesel, které se v tomto kraji objevují. Byla nám zima, začalo být sychravo a tak jsme šli do kavárničky u Ježků, kde jsme si dali čaj. Ve tři hodiny nám jel vlak a tak jsme museli vyšplhat kopec k vlakové zastávce a odjeli jsme do Liberce a potom domů. Počet kešek se nám zvýšil na 202 ks.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1.10.2016 tak a máme po prázdninách. První podzimní výlet se nám vydařil. Počasí přálo, bylo teplo a slunce svítilo. Horší to bylo s viditelností. Vylezli jsme totiž na rozhlednu Tábor nad Lomnicí nad Popelkou a vůbec nebylo vidět do kraje. Škoda.  Při cestě jsme hled v Lomnici našli jednu kešku ………… V ptačí budce byla velká krabice hraček. Opět děti neměly co na výměnu a tak byly z toho špatný. U rozhledny byla ještě jedna ………. schovaná v lese. Potom jsme se přes Alladinův kříž táhli na Košov a pak jsme si prohlédli lyžařské můstky. Pěkný sportovní areál, i my jsme se vyřádili. Po zadku jsme sjížděli skokanskou dráhu a moc se nám to líbilo. Za odměnu jsme si potom šli do cukrárny, na dětské hřiště a na vlak. A tak máme kulatý počet kešek a to rovných 200 ks.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Naše Kronika